Nya Munken

Kontakta oss

Sjukanmälan

Sjukanmälan görs i första hand i Munkenportalen

Om ditt barn är sjukt mer än en dag så behöver du anmäla ditt barn varje dag. Om du saknar möjlighet att sjukanmäla i Munkenportalen finns en telefonsvarare, ring 013-32 99 66. Vill du prata med någon på expeditionen så går det bra efter 8.15.

Skolexpeditionen – 013 32 99 75

Under dagtid (8-16) är expeditionen oftast bemannad.

Skolledningen

Skolledningen leder skolverksamheten. Rektor är ansvarig för att alla elever får den undervisning de har rätt till och att lärarna får de resurser som krävs. Du är alltid välkommen att kontakta skolledningen men under skoltid kan det vara svårt att komma fram på telefon. Utnyttja mail i första hand. Vi svarar normalt inom ett par arbetsdagar. Vid akuta ärenden ring och sms:a. Vi har ambitionen att någon ur skolledningen ska vara tillgänglig för inkommande samtal.

Rektor, Mathias Möller
mathias.moller@nyamunken.se
0705- 15 58 87

Biträdande rektor, Marie Rittmalm
0705- 15 51 16
marie.rittmalm@nyamunken.se

Biträdande rektor, Nina Petré
nina.petre@nyamunken.se

Trygghetsteamet

Det är viktigt att alla kan känna sig trygga i skolan. Trygghetsteamet träffas varje vecka, under terminstid, för planering, uppföljning och utvärdering av trygghetsarbetet och behandling av aktuella ärenden. Teamet stöttar också mentorer i att genomföra elevsamtal och kartlägga situationen då kränkningar ägt rum.

Trygghetsteamet består läsår 19/20 av: Matilda Aldmar – kurator, Lisette Björk – lärare, Magnus Nilsson – lärare, Ingela Nylander – fritidsledare, Dejan Vasic – lärare och Thomas Öhlin – resurs.

Du kan skicka mail på trygghetsteam@nyamunken.se

Elevhälsan

På Nya Munken finns ett helt elevhälsoteam. I elevhälsoteamet ingår rektor, skolsköterska, kurator, psykolog och specialpedagog. Även skolläkare är kopplad till elevhälsan. Läs mer om elevhälsan här. [länk undersida elevhälsan]

Mathilda Spetz
Skolsköterska
Telefon: 0705-15 01 79
mathilda.spetz@nyamunken.se

Cecilia Halldorf
Skolsköterska
Telefon: 0702-76 13 31
cecilia.halldorf@nyamunken.se

Gabriella Palm
Kurator
Telefon: 32 99 74
Mobil: 0705-15 53 80
gabriella.palm@nyamunken.se

Matilda Aldmar
Kurator
Mobil: 0705-15 27 56
matilda.aldmar@nyamunken.se

Sandra Franzén
Specialpedagog
Mobil: 0705-15 42 30
sandra.franzen@nyamunken.se

Ulrika Lindeberg
Specialpedagog
Mobil: 0705-15 01 25
ulrika.lindeberg@nyamunken.se

Studie- och yrkesvägledare

Åsa Torin
asa.torin@nyamunken.se
070-515 59 30

Läs mer på SYVs egen sida

Lokaluthyrning

Nya Munken hyr ut lokaler till företag, föreningar och privatpersoner. Uthyrning sker under terminstid och enligt fastlagda villkor. Du kan läsa mer om vilka olika lokaler vi har och hur de hyrs ut på lokalbokningssidan. Du kan också maila till Johan Wahlbom, som svarar inom ett par dagar.

Uthyrningsansvarig, Johan Wahlbom
johan.wahlbom@nyamunken.se

Vaktmästare

Vår vaktmästare finns på plats dagtid.

Vaktmästare, Ronny Johansson
ronny.johansson@nyamunken.se
013- 329979

Styrelsen

Nya Munken är en fristående skola. Huvudman för skolan är Nya Munkens styrelse. Läs mer om styrelsen på Styrelsesidan. Vill du komma i kontakt med styrelsen maila eller ring vår ordförande, som normalt svarar inom ett par arbetsdagar.

Styrelseordförande Nya Munken, Peter Henriksson
Peter.henriksson@nyamunken.se
0703-232828